• ółążść‡

Peregrynacja 16-19.02.2014

 

Święta

Czwartek, XX Tydzień zwykły
Rok C, I
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Wyszukiwanie

Sonda

Czy słyszałeś o podatku zryczałtowanym od osób duchownych i czy wiesz co to za podatek?

Słyszałem i wiem co to za podatek

Słyszałem ale nie wiem co to za podatek

Niesłyszałem


Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego

Grupa5 XXVII Pieszj Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę - Częstochowa 2019 . Razem wyruszyło 40 pielgrzymów. Przewodnikiem grupy jest ks. Łukasz PAWŁOWSKI - wikariusz Parafii św. Jana Chrzciciela Zgorzelec

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Dziekan Dekanatu Zgorzelec ks. kan. Jan KUŁYNA . W mszy uczestniczyli księża dekanatu i licznie zebrani parafianie. Zapraszamy do galerii.

W tym roku uroczysta procesja ruszyła z Parafii św. Jana Chrzciciela do Parafii św. Bonifacego. Zapraszamy do galerii.

Mało nas, ale sercem jesteśmy z Panem Jezusem.Mszy Świętej przewodniczył i sakramentu udzielił ks.prałat Marek KORGUL dyrektor WK ŚKB - wikariusz biskupi ds. katechezy. Zapraszamy do galerii.

Rodzina w komplecie wraz z jubilatami - kilka fotek w galerii.

Przyrzeczenia odnowiło 41 dzieci naszej parafii

Msza Świeta - suma - Uroczysta procesja wokół Kościoła

Nabożeństwo ":Droga światła" - kilka fotek galeria

Śmierć została pokonana, grzechy zgładzone, brama do nieba dzięki Jezusowi została otwarta!Radujmy się i zanieśmy wszystkim wieść, że Bóg jest bogaty w Miłosierdzie!

Błogosławieństwo pokarmów, zwane powszechnie święconką lub święconym, posiada bogatą symbolikę. Początki tego chrześcijańskiego obrzędu sięgają VIII w

Boży Grób – w liturgii katolickiej miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Symbolizuje on grób Chrystusa.

Wielki Piątek jest upamiętnieniem śmierci Chrystusa. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez ukrzyżowanego Pana Jezusa.

W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa.

Niedziela Palmowa w obiektywie - galeria

Więcej informacji w aktualności "Triduum Paschalne"

Przejście ulicami parafii: ul.ul. Grunwaldzka. św. Jana, Francuska, Mickiewicza i Słowackiego. Foto w galerii.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Biskup Diecezji Legnickiej Zbigniew KIERNIKOWSKI. Więcej w galerii.

W 69. roku życia, w 45. roku kapłaństwa odszedł do Pana śp. KSIĄDZ KANONIK KAZIMIERZ PIETKUN

Ćwiczenia rekolekcyjne prowadzi ks.Jan Chodonowycz z Ukrainy, doktorant na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. Zapraszamy do galerii.

40 dni postu - dokładnie tyle trwa Wielki Post.Chrystus przygotowuje się do podjęcia publicznej działalności, rozpoczynając od głoszenia orędzia: „Nawracajcie się”.

Posypanie głowy popiołem - Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową, czyli na początku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia.

Quarant' Ore (lub Quarantore), Polega na nieustannej, trwającej czterdzieści godzin modlitwie przed uroczyście wystawionym Najświętszym Sakramentem.

Upamiętnia wydarzenie biblijne, jakim jest ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej, zgodnie z prawem Mojżeszowym, w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego zwane Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny .

Zapraszamy do galerii

Uroczystość Objawienia Pańskiego ukazuje nam trzech Mędrców, którzy szli za Gwiazdą i doszli do Betlejem, gdzie w Dziecięciu Jezus rozpoznali Zbawiciela, Mesjasza.

Zapraszamy do galerii

Zgorzelec-Görlitz 6 stycznia 2019

Naukom rekolekcyjnym będzie przewodniczył ks. Paweł Oleskiewicz z Białorusi

I nie zapomniał też o księżach, katechetach i organiście - Zapraszamy do galeri

Adwent, który nie jest okresem pokuty ale radosnego oczekiwania, Jest bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.

Pierwsze spotkanie robocze z przedstawicielami szkół zgorzeleckich

Mszy św. przewodniczył J.Eks. Ks Bp Marek MENDYK - biskup pomocniczy DL

Przypominamy:Msza Św. dekanalna z procesją na cmentarz godz.14.00 Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu; Msze Św. wypominkowe od 5/11/2018 r. godz. 18.oo wg oddzielnego planu

Uroczystej Mszy Św. przewodniczył Ojciec dr Alan Tomasz BRZYSKI - Minister Prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi Śląskiej a w koncelebrze bracia zakonni i proboszczowie ślubujących braci

Mszy Świętej przewodniczył Dyrektor Wydziału Katechetycznego LKB ks. dr Jarosław KOWALCZYK. Kilka fotek w galerii.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej.

Grupa 5 - przewodnik ks. Grzegorz BASARA - rusza już 25.VII.2018 r. ze Zgorzelca z Bożym błogosławieństwem - Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej godz. 6.45 . Do zobaczenia na Jasnej Górze !

Sumie Odpustowej przewodniczył ks. Damian Mroczkowski, Wicedyrektor WK ŚKB a koncelebrowali: ks. prałat Marek Korgul, Dyrektor WK ŚKB i księża proboszczowie dekanatu Zgorzelec. Zapraszamy do galerii.

Międzynarodowa prosesja z Kościoła pw. Św. Bonifacego w Zgorzelcu do Kościoła pw. Krzyża Świętego w Görlitz ulicami obu miast

Celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Wolfganga Ipolta Biskupa Diecezji Görlitz z homilią Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego Biskupa Diecezji Legnickiej

Homilię wygłosił ks.prałat dr.Marek Korgul a pobłogosławił neoprezbiter ks. Mateusz Wyspiański

Poświęcenie stroi komunijnych - juz po spowiedzi.

Uroczysta Msza Święta w koncelebrze ks.dr kan.B.Wolański i ks.dr kan.M.Kluwak

Zapraszamy do galerii

X Tydzień Biblijny pod hasłem „Weźmijcie Ducha Świętego (J 20,22)”

Prawdziwie Powstał Alleluja !

Odnowienie przyżeczeń chrzcielnych

Dzięń męki i śmierci Chrystusa

Ustanowienie Kapłaństwa i Eucharystii

«Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego, Dawida, które nadchodzi. Hosanna na wysokościach!»

Nauka ogólna - wprowadza o.Andrzej

"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"

Środa Popielcowa jest dniem, w którym rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, mający nas przygotować do najważniejszych świąt chrześcijańskich – świąt Wielkiej Nocy. Okres pokutny trwa czterdzieści dni, ale warto pamiętać, że niedziele są z niego wyłączone. Dlatego też rozpoczęcie Wielkiego Postu przesuwa się na środę poprzedzającą pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową

Jak co roku, w czasie uroczystego nabożeństwa ksiądz będzie posypywał głowy wiernych popiołem, wypowiadając przy tym słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz!”.

Popiół używany w czasie liturgii pochodzi ze spalonych specjalnie na tę okazję gałązek palmowych pobłogosławionych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak pokuty był znany w wielu kulturach. Do liturgii Kościoła na stałe wprowadził go w XI wieku papież Urban II.

Post w Wielką Środę

            Zgodnie z tradycją Kościoła w Wielką Środę wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz tzw. post ścisły, polegający na spożyciu trzech posiłków w ciągu dnia, przy czym tylko jednego do syta. Powstrzymać się od jedzenia mięsa powinny wszystkie osoby, które skończyły 14 lat, natomiast post dotyczy osób między 18 a 60 rokiem życia. Warto przy tym zauważyć, że katolicy do postu ścisłego są zaproszeni tylko w dwa dni w roku – właśnie w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek.

            Nie chodzi tutaj jednak o bezduszne wypełnianie zasad, ale o to, by znaleźć w tych wszystkich zewnętrznych gestach głęboki duchowy sens – razem z Jezusem wychodzimy na pustynię, a dzięki temu, że namacalnie doświadczymy jakiegoś braku, możemy z większą żarliwością prosić, by On ten brak „wypełnił” Duchem Świętym.

BÓG JEST DLA WSZYSTKICH – WSZYSCY DO STAJENKI! Zapraszamy do galerii.

Zapraszamy na Międzynarodowy Orszak Trzech Króli 06.01.2018r. Zgorzelec-Görlitz. Rozpoczęcie godz.13.oo w Görlitz wspólnym kolędowaniem

Radosnych, spokojnych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Rekolekcje prowadzi ks.mgr lic Damian Mroczkowski z Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej

Do nas też zawitał i ucieszył wszystkich zgromadzonych obdarowując prezentami

Tradycyjnie w dni powszedniae Adwentu o godz. 17.30 odprawiać bedziemy Msze Św o NMP tzw. Roraty

J.Eks.Ks.Bp Stefan CICHY - Biskup Senior DL wraz z bierzmowanymi

Nasi milusińscy jako dzieci z różnych kontynentów

Pielgrzymowali pielgrzymi ze Zgorzelca, Legnicy, Chojnowa, Wołowa, Ostrowa Wlkp i Sieradza. Zapraszamy do galerii.

Zapraszamy na nabożeństwo różańcowe codziennie: od poniedziałku do piątku godz. 9.00 i 17.45; w sobotę i niedzielę godz.17.45

Kościół katolicki obchodzi dziś jedną z trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie NMP. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą.

Uroczysta Msza Św. i życzenia oraz wspólna agapa - Przygrywała kapela "Góralska Hora" i śpiewała "Kapela Pogranicze". zapraszamy do galerii.

Mszy Św. przewodniczył ks. Robert SERAFIN - Dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej

W tym roku z Parafii św. Józefa Robotnika do Parafii św. Bonifacego. Zapraszamy do galerii.

W tym roku przystąpiło 59 dzieci z naszej parafii

" W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem"

Rozpoczęliśmy Misje Święte, które trwać będą od 7-14.05.2017 r. O.O.Pallotyni

Pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego,

Czytaj więcej - Listy i komunikaty

Środa Popielcowa, nazywana również Popielcem, to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Tego dnia kapłan na znak pokuty posypuje głowy wiernych popiołem. Popiół, którym posypuje się głowy wiernych podczas Środy Popielcowej pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. W Popielec katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. 

Czytaj więcej - "Listy i Komunikaty"

KU TRZEŹWOŚĆI NARODU

Zapraszamy do galerii

Więcej informacji http://www.zgorzelec.orszak.org - polecamy

Zapraszamy do galerii

Gościem specjalnym był Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego dr Tadeusz SAMBORSKI. Zapraszamy do galerii.

W wykonaniu artystów scen polskich: A.Sobczak, B.Twardosz-Drpździńska, St.Górka, A.Strużik,W.Machnicki .

Duchowym przewodnikiem podczas tegorocznych rekolekcji jest ks. Grzegorz MĄCZKA z Kalisza - Parafia pw. Świętej Rodziny. Program w grupie Rekolekcje.

W rozmowie z dziećmi - zapraszamy do galerii

Adwent jest okresem rozpoczynającym kolejny rok liturgiczny. Trwa cztery niedziele. Jest to czas radosnego i pobożnego przygotowania do Narodzin Chrystusa, które obchodzimy 25 grudnia.Zapraszamy na Roraty Pn-Pt -17.3o, Sb-9.oo

Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks.Marcin KONIECZNY - wikariusz parafii św. Bonifacego, dekanalny referent ds. liturgii

Spotkanie Sztabu Orszakowego - omówienie propozycji marszu. Zapraszamy na www.zgorzelec.orszak.org

1 listopada Kościół obchodzi radosną uroczystość Wszystkich Świętych.W tym dniu czcimy tych wszystkich, którzy swoje życie przeżyli w łączności z Chrystusem, idąc Jego droga

„Ochrzczony to znaczy posłany”

W tym roku przewodniczył ks. Robert BIELAWSKI - wikariusz Katedry Legnickiej. Zakończeniem była uroczysta Msza Święta.

Żywa Korona Maryi - Różaniec 2016

„Październik zalicza się do cichych okresów roku kościelnego. W ciągu ostatnich stuleci jako miesiąc różańca, miesiąc cierpliwej modlitwy, zyskał jednak szczególne oblicze. Modlitwa straciła dziś jakby w Kościele swe oczywiste znaczenie. Musimy więc na nowo odnaleźć drogę do Boga słuchającego i przemawiającego, a raczej musimy przyjąć dar tej drogi. Zacznijmy spokojnie w tej refleksji od modlitwy różańcowej. Dlaczego właściwie pozdrawiamy Maryję? Czy nie sprowadza to nas może na jakąś boczną drogę, kiedy to przecież Chrystus stanowi centrum? Można na to odpowiedzieć najpierw w sposób najzupełniej pozytywistyczny: Pozdrawiamy Ją, bo odpowiada to proroctwu, a zatem i wezwaniu Pisma świętego: «Odtąd błogosławioną zwać mnie będą wszystkie narody» (Łk 1, 48)” (Kard. J. Ratzinger, Die Hoffnung des Senfkorns, cyt. za: Służyć Prawdzie, 1 X).

Nawiązuje do wielkiego wydarzenia w dziejach chrześcijaństwa – odnalezienia drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus

Sejm z 1764 r. w swoich ustawach nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski.

Akt Zawierzenia Parafii Matce Bożej Częstochowskiej Królowej Polski z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Wielka Boga-Człowieka Matko, Niepokalana Dziewico Maryjo, Matko Kościoła i Królowo Polski, Matko naszego zawierzenia!  W obliczu Boga, w Trójcy Świętej Jedynego, oddajemy dzisiaj w Twoją wieczystą i macierzyńską niewolę miłości naszą parafię, kapłanów, osoby konsekrowane, małżeństwa i rodziny, ojców i matki, dzieci i młodzież, ludzi starszych, chorych i samotnych, wspólnoty, grupy i wszystkie dzieci Boże. Jesteśmy przekonani, że Ty, o Bogurodzico Maryjo, jesteś dla każdego z nas przedziwną pomocą i obroną na drogach chrzcielnej wierności Chrystusowi. Oddani Tobie w niewolę pragniemy czynić w naszym życiu osobistym, rodzinnym i parafialnym nie wolę własną, ale wolę Twoją i Twojego Syna. Postanawiamy, jak najwierniej naśladować przykład Twojego życia: Twoją wiarę, nadzieję i miłość, wyrażające się w służbie Bogu i ludziom, w trosce o zbawienie każdego człowieka. Matko Boga i człowieka, oddając się Tobie, przyrzekamy coraz bardziej rozwijać w każdym z nas osobiście przymierze chrzcielne z Bogiem. Chcemy otwierać się na światło wiary, która rodzi się ze słuchania Bożego Słowa i owocuje świadectwem życia. Pragniemy głosić Ewangelię przez przykład życia zakorzenionego w Chrystusie i przeżywanego w codzienności, przez zaangażowanie w pracę, kulturę, sztukę i naukę, przez wypełnianie obowiązków rodzinnych, społecznych. Chcemy stać się budowniczymi pokoju w rodzinie, parafii, Ojczyźnie i świecie. Przyjmij, nasza Matko i Królowo Polski, ten akt zawierzenia i oddania naszej parafii.

Niech będzie on odpowiedzią na Twoją matczyną miłość do naszego Narodu i każdego z nas. Niech w Twoim Niepokalanym Sercu na nowo odsłoni się dla wszystkich światło zbawczej nadziei.

 

Amen.

Niepokalana Matka Boga,Maryja zawsze Dziewica po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej - W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za plony

W tym roku pątnikom towarzyszy hasło "Chrzest źródłem miłosierdzia"

Jubilaci dzisiaj uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował ks. dr prałat Marek KORGUL -dyrektor WK ŚKB , który też wygłosił homilię.

Zadowoleni i uśmiechnięci jak zawsze z opiekunem ks. G. Basarą - Wikariuszem. Zapraszamy do galerii w "Grupy i wspólnoty"

Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks.dr prał. Marek KORGUL, wikariusz biskupi i dyrektor wydziału katechetycznego Świdnickiej Kuri Biskupiej.

Zapraszamy do galerii

J.E. Ksiądz Biskup Zbigniew KIERNIKOWSKI przed wejściem do kościoła

Wszyscy ci co świętowali.Zapraszamy do galerii

Obrzęd Pobłogosławienia Wody i Odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych

Procesja z Kościoła Jubileuszowego-św. Bonifacego do kościoła św.Jana Chrzciciela. Zapraszamy do galeri.

Kadencja 2016-2021. Zapraszamy do galerii.

"Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!"Zobacz galeria.

Lliturgią Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Zobacz galeria.

Ciemnica - Adoracja Najświętszego Sakramentu . Zobacz galeria.

Porządek adoracji w czasie Triduum Paschalnego w dziale "TRIDUUM PASCHALNE" Zapraszamy

Krzyż i Ikona MB niesiona przez młodzież naszych parafii. Zobacz galeria.

Przewodniczy w ćwiczeniach wielkopostnych ks.dr Marek KORGUL - Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Świdnickiej

Głosujemy zgodnie z sumieniem i zawsze uśmiechnięci ! Protokół z wyborów w ogłoszeniach parafialnych

Droga Krzyżowa - Piątek godz.9.00;16.45;18.00 . Gorzkie Żale - Niedziela 17.30

Katoliku! Sam popiół nie wystarczy - Środa Popielcowa to zaledwie początek. Odsyłam do orędzia Ojca Świętego na Wielki Post 2016 - Listy i komunikaty

W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej.

Kontynuatorem tych pięknych tradycji jest obecny chór "HARFA" liczący 34 osoby

Z dalekiego wschodu pokłon trzech króli

"Hej kolęda, kolęda" 17.01.2016 . Zapraszamy do galerii.

Zapraszamy do galerii.

06.01.2016 Zapraszamy Godz. 13.00 Miejski Dom Kultury Zgorzelec

Wzorem rodziny chrześcijańskiej jest Rodzina z Nazaretu, w której wyrósł i wychował się Jezus.

Przełamanym opłatkiem - wigilijnym chlebem miłości i pojednania – życzmy sobie nawzajem i całemu światu Miłości, Pokoju i Pojednania. Bądźmy ludźmi dobrej woli, - Bóg się rodzi

O. Emilian Sigiel, pallotyn, który w tym czasie będzie dla nas przewodnikiem duchowym. Zapraszamy do galerii.

W naszym kościele codziennie od poniedziałku do piątku godz. 17.3o, soboty godz.6.45. Zapraszamy do galerii.

Znakiem jubileuszu jest zapalona jubileuszowa świeca.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent , i wraz z rozpoczęciem nowego roku liturgicznego zainaugurowane zostaną obchody 1050-lecia Chrztu Polski.

.

Uroczystość Chrystusa Króla do liturgii wprowadził papież Pius XI encykliką Quas Primas z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Nakazał wtedy, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Początkowo uroczystość obchodzono w ostatnią niedzielę października;

Reforma soborowa przeniosła jej termin na ostatnią niedzielę roku liturgicznego.

Króluj Nam Chryste !

 

Od południa Dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz.

Nabożeństwa różańcowe codziennie o godz.9.00 i 17.30 z udziałem dzieci, a w niedzielę o 17.30 .

 

"Wychowawca naprawdę kocha i wychowuje młodzież, kiedy wskazuje jej wyższe ideały... i towarzyszy jej na drodze dojrzewania życiowych decyzji."

św. Jan Paweł II 

 

Duszpasterstwo Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu

w ramach obchodów V TYGODNIA WYCHOWANIA serdecznie zaprasza wszystkich nauczycieli, wychowawców i katechetów dbających o wychowanie dzieci i młodzieży w nurcie prawdziwych wartości na wykład ks. dra Marka Korgula Sekretarza Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

17 września 2015 r., godz. 17.00      Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emilii Plater Zgorzelec, ul. Francuska 6

www.tydzienwychowania.pl

 

Spotkania w parafii - salka katechetyczna

15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej.

1. Wzięta do nieba Maryja Królowa,     Już jaśnieje w koronie;     Odeszła od nas Matka Jezusowa,     Siedzi z Synem na tronie.     Wydają nieba triumf wesoły,     Wielbią Królowę Święci z Anioły     Widząc Ją na Boskim łonie. 2. Piękna jak księżyc, jak słońce wybrana,     Księżyc pod Jej nogami,     Na Niej purpura ze słońca utkana,     Gwiazdami haftowana.     Z dworem Aniołów weszła do chwały,     Równych widoków nieba nie miały,     Z takimi wspaniałościami. 3. Odchodzisz od nas, o Matko jedyna,     Byś nam zjednała Boga,     Więc racz się wstawić do Swojego Syna     Zawsze, gdy na nas trwoga,     Ażeby od nas odwrócił wojny,     Uśmierzył burze, dał czas spokojny,     Niech Twoja sprawi przyczyna.            (XVIII w. pieśń kościelna)

XXII PPDL Grupa V 2014

Piąteczka  (kliknij)

Pakują plecaki, szykują dobre buty i intencje. W piątek 24 lipca ze Zgorzelca ruszają pielgrzymi w drogę na Jasną Górę. Na najdłuższy szlak, bo liczący ponad 300 km wybiera się około 50 osób. Ekstremalna grupa dotrze do Legnicy we wtorek. W środę o godz. 6.00 rano w Katedrze Legnickiej oficjalnie rozpocznie się  23. Pielgrzymka na Jasną Górę.

Wiadomości z trasy w dziale XXIII PPDL na Jasną Górę - zapraszamy

 

 

Msza koncelebrowana z udziałem ks.Dziekana i ks.Proboszczów oraz gościa ks.Prałata Marka - Przewodniczy ks Mariusz HABINIAK

Procesja ruszyła z Parafii św.Jana Chrzciciela do Parafii św.Bonifacego

Pierwsza Komunia Święta 31.05.2015 (zapraszamy do galerii)

Ich pierwsza Spowiedź Święta - "Wysławiajmy Pana bo jest dobry"

Nasi milusińscy w swoim żywiole - zapraszamy do galerii

Wszyscy ci co świętowali - zapraszamy do galerii

Kolejne stacje to światło świecy

Alleluja! Alleluja!Alleluja!

"Światło Chrystusa" - Obrzęd poświęcenia wody chrzcielnej

Wielki Piątek jest dniem smutku i żałoby

Ostatnia wieczerza, ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa

Niedziela Palmowa, którą dziś obchodzimy rozpoczyna Wielki Tydzień. To najważniejsze siedem dni w kościelnym kalendarzu.

Zapraszamy do galerii

ks. mgr Marcin Delestowicz, Wikariusz Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu

                   W czasie Wielkiego Postu słyszymy wezwanie Pana do pełnienia dobrych czynów. Jakie to czyny? To modlitwa, post i jałmużna. Te trzy ważne, dobre czyny nie są jedynie miarą wielkopostnej ascezy, lecz przede wszystkim są sprawdzianem praktycznej miłości i taki koloryt - koloryt miłości - nadają chrześcijańskiej pokucie.

    18 lutego (Środa Popielcowa) to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ta uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.

    W Środę Popielcową katolicy rozpoczynają czterdziestodniowy post. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

     Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

   Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Gdy się Chrystus rodzi

i na świat przychodzi,

ciemna noc w jasnościach

promienistych brodzi 

Drodzy Parafianie,

trwamy jeszcze w okresie, w którym mogliśmy na nowo uwierzyć, że Bóg, który stał się człowiekiem, rozjaśnia mroki i niepokoje naszego życia.

            Jako duszpasterze przybywamy do Waszych domów z Kolędą, aby we wspólnocie Waszych rodzin pomodlić się i wyprosić Wam dar Bożego błogosławieństwa. Pragniemy też podzielić się z Wami tym, czym żyje nasz Kościół lokalny.

            Peregrynacja obrazu św. Józefa, którą przeżywaliśmy w lutym ubiegłego roku, była okazją do tego, by zawierzyć Opiekunowi Zbawiciela nasze wspólnoty rodzinne. W niedzielę 22 lutego br. w sposób uroczysty wspomnimy to wydarzenie, na które już dziś serdecznie Was zapraszamy.

Ważnym wydarzeniem diecezjalnym w obecnym roku będzie organizowany w Krzeszowie w dniu 16 maja III Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej. Zachęcamy Was do modlitwy w intencji rodzin i Kongresu, a także do wzięcia w nim udziału.

            Kościół w Polsce obecny rok duszpasterski przeżywa pod hasłem: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. To wezwanie Pana Jezusa okazuje się ciągle aktualne, ponieważ w naszej wspólnocie jest wielu ludzi, którzy potrzebują umocnienia w wierze, a także pokarmu słowa Bożego i Ciała Pańskiego. Każdy z nas również potrzebuje nawrócenia, bo wiara nie jest dana raz na zawsze. Do nas odnoszą się słowa, jakie papież Franciszek skierował do młodzieży: nie patrzcie na życie „z balkonu”, zaangażujcie się w nie – Jezus nie stał na balkonie, zanurzył się w życiu – nie patrzcie na życie „z balkonu”, zanurzcie się w nim jak Jezus (Copacabana 2013). Niepokoi obojętność tak wielu ludzi na propozycję, jaką przynosi nam Jezus, by w duchu Ewangelii przemieniać pozytywnie siebie, rodziny i naszą Ojczyznę, tak wielu parafian nie w pełni włącza się w rytm życia wspólnoty. W kontekście takiego stanu rzeczy warto na progu nowego roku odpowiedzieć sobie na pytanie: jaka jest moja postawa?

            Na zakończenie pragniemy wyrazić Panu Bogu wdzięczność, że razem z Wami możemy się cieszyć kolejnym elementem naszego kościoła, który został odnowiony. Tuż przed Bożym Narodzeniem mogliśmy zobaczyć znaczną część pomalowanej świątyni - to piękny dar, jaki przynieśliśmy w darze Dzieciątku Jezus. Przed nami kolejne prace, które będą postępowały z pomocą Bożą i dzięki Waszemu zrozumieniu oraz wsparciu. Bardzo dziękujemy za złożone do tej pory ofiary - Bóg zapłać! Niech dobry Bóg wynagrodzi hojność Waszych serc.

Wasi Duszpasterze:

ks. Marian Oleksy - proboszcz

ks. Grzegorz Basara - wikariusz

 

 

Zapraszamy do galerii

Zapraszamy do galerii

Görlitz-Zgorzelec Orszak 2015

Orszak Trzech Króli 06.01.2016

OTK 6 stycznia 2016

V Orszak Trzech Króli 06.01.2018 r.

Licznik

Liczba wyświetleń:
1472134

 

XXVII PP DL Jasna Góra 2019

Szczegóły w grupie PIELGRZYMKI

Dzisiaj jest

czwartek,
22 sierpnia 2019

(234. dzień roku)